Ohio State Athletics Hall of Fame

Hall of Fame Home

Hall of Fame Home

Hall of Fame Inductees By Decade

Loyalty Awards & 1970-79 | 1980-89 | 1990-99 | 2000-09 | 2010-Pres.

Full Hall of Fame List

Full Hall of Fame List

Hall of Fame Bios

Hall of Fame Bios

Class of 2010
Angel Aja (Men's Volleyball)
Mark Balen (Men's Golf)
Shandelier Boyd Pleasant (Women's Track and Field)
David Camaione (Wrestling)
Stacey Gordon (Women's Volleyball)
Fred "Curly" Morrison (Football)
Jamie Natalie (Men's Gymnastics)
Fred Norton (Football, Men's Basketball, Baseball and Track)
Regina Oliver (Women's Lacrosse)

Class of 2011
Didi Albrecht (Rowing)
Raj Bhavsar (Men's Gymnastics)
Mitch Clark (Wrestling)
Katy Craig (Women's Track and Field)
Mike Doss (Football)
Jessica Marshall (Pistol)
Orlando Pace (Football)
Leo Raskowski (Football)
Stacey Roth (Softball)
Bobby Watkins (Football)
Kristen White (Women's Golf)

Class of 2012
Louise Bond-Williams (Fencing)
Pete Cusick (Football)
Jessica Davenport (Women's Basketball)
George Downes (Wrestling)
Joseph Gailus (Football)
Ray Griffin (Football)
Rex Holman (Wrestling)
Bob Knight (Lifetime Achievement Award – Men's Basketball)
Keturah Lofton (Women's Track and Field)
Richard "Dick" Schafrath (Football)
Jim Stone (Women's Volleyball Coach)
Mike Vrabel (Football)

Class of 2013
Matt Beaumont (Baseball)
Hugo Boisvert (Men's Hockey)
Dan Cheney (Men's Lacrosse)
John Cooper (Football Coach)
Jim Daniell (Football)
Ninett Kossowsky (Rowing)
Melissa Miller (Women's Soccer)
Saskia Mueller (Field Hockey)
Laura Murray (Pistol)
Jim Patterson (Men's Diving)
James "Scoonie" Penn (Men's Basketball)
David Pichler (Men's Diving)
Monica Rincon (Women's Tennis)
Tommy Rowlands (Wrestling)
James Sweeney (Pistol Coach)

Class of 2014
Tessa Bonhomme (Women's Hockey)
Nancy Darsch (Women's Basketball Coach)
Boaz Ellis (Fencing)
Rosalind Goodwin (Women's Track and Field)
Ralph Guarasci (Men's Golf)
Russ Hellickson (Wrestling Coach)
Becky Kim (Synchronized Swimming)
Tami Smith (Women's Track and Field)
Troy Smith (Football)
Antoine Winfield (Football)
Bob Vogel (Football)
Ralph Wolf (Football)
Jeremy Wurtzman (Men's Tennis)

Class of 2015
Tim Anderson (Football)
Justin Cook (Men's Soccer)
Terence Dials (Men's Basketball)
Lara Dickenmann (Women's Soccer)
Natalia Diea (Women's Diving)
Annabelle Fago (Rowing)
Joey Galloway (Football)
Therese Hession (Women's Golf Coach)
J Jaggers (Wrestling)
Perry Martter (Wrestling)
Teresa Meyer (Pistol)
Dan Seimetz (Baseball)
Paul Tilley (Men's Hockey)
Jim Tressel (Football Coach)

Class of 2016
Justin Kronauge (Men's Tennis)
Randy Larson (Men's Diving)
Jantel Lavender (Women's Basketball)
John Machado (Baseball)
Sam Marder (Softball)
Dan Taylor (Men's Track and Field)
Evan Turner (Men's Basketball)
Paul Zelenak (Pistol)

Class of 2017
LeCharles Bentley (Football)
Tom Byers (Men's Track and Field)
Mike Conley, Jr. (Men's Basketball)
Chelsea Davis (Women's Diving)
Pete Hanson (Men's Volleyball)
Bryce Keough (Wrestling)
Christina Manning (Women's Swimming)
Nancy Pearson (Women's Swimming)

More Headlines

M. Volleyball

🏆 Men's Volleyball White House Visit

11/17/2017

W. Basketball

No. 9 Buckeyes Run Past Quinnipiac 95-63

11/17/2017

Student-Athlete Support Services Office

Buckeyes empowered by espnW Campus Conversations

11/17/2017

M. Swimming

OSU Invite -- Day One

11/17/2017