Ohio State Athletics Hall of Fame

Hall of Fame Home

Hall of Fame Home

Hall of Fame Inductees By Decade

Loyalty Awards & 1970-79 | 1980-89 | 1990-99 | 2000-09 | 2010-Pres.

Full Hall of Fame List

Full Hall of Fame List

Hall of Fame Bios

Hall of Fame Bios

Class of 2000
Gail Armstrong (Women's Swimming)
June Brewer (Women's Basketball)
Keith Byars (Football)
Krinon Clark (Softball)
Ollie Cline (Football)
Laura Davis (Women's Volleyball)
De Ann Dobesh (Fencing)
Thomas Gompf (Men's Diving and Gymnastics)
Paul Hartman (Men's Lacrosse)
William Hunt (Fencing)
Carrie Irish Finneran (Women's Diving)
Nikita Lowry (Women's Basketball)
Chris Smith (Men's Golf)
Dave Sorenson (Men's Basketball)
Chris Spielman (Football)
Kent Vosler (Men's Diving)

Class of 2001
Chuck Brinkman (Baseball)
Mike Finneran (Men's Diving)
Alice "Lefty" Hohlmayer (Women's Club Sports)
Thomas "Pepper" Johnson (Football)
Clark Kellogg (Men's Basketball)
Bill McKenzie (Men's Hockey)
Pete Perini (Baseball and Football)
Katie Smith (Women's Basketball)
Jude Skove (Wrestling)
Cheryl Stacy (Women's Golf)
Steve Tovar (Football)
Marc Waldie (Men's Volleyball)
Leisa Wissler (Women's Volleyball)

Class of 2002
Aldis Berzins (Men's Volleyball)
John Brockington (Football)
Lisa Cline (Women's Basketball)
Tom De Leone (Football)
Teresa Fightmaster (Women's Swimming)
Kim Fugett (Women's Diving)
Harley M. 'Marty' Mull (Men's Swimming)
Joey Sindelar (Men's Golf)
Cecil Souders (Football)
Bridgette Tate (Women's Track and Field)
Kelly L. Trent (Women's Golf)

Class of 2003
Cris Carter (Football)
Britta Eickhoff (Field Hockey)
Becky Jasontek (Synchronized Swimming)
Jack Lininger (Football)
Emily Marsh (Synchronized Swimming)
Tom Matte (Football)
Julie Somers (Women's Gymnastics)
Jodelle (Jodie) Stranges (Women's Soccer)
Korey Stringer (Football)
Skip Van Bourgondien (Men's Lacrosse)
Nick Wasylik (Football)

Class of 2004
Earle Bruce (Football Coach)
Maria Giusti (Synchronized Swimming)
Vlade Janakievski (Football)
Jocelyn Jay (Women's Swimming)
Steve Myers (Football)
Kevin Randleman (Wrestling)
Arnie Risen (Men's Basketball)
Averrill Roberts (Women's Basketball)
Paul Sarringhaus (Football)
Ty Tucker (Men's Tennis)
Blaine Wilson (Men's Gymnastics)
Vanessa Wouters (Women's Volleyball)

Class of 2005
Richard Castillo (Men's Soccer)
Audrey DiPronio (Women's Volleyball)
Stacia Goff (Women's Swimming)
Steve Groves (Men's Golf)
Patrick Jeffrey (Men's Diving)
Gabriele Jobst (Women's Volleyball)
Jamie Macoun (Men's Hockey)
Bob Momsen (Football)
Peggy Palumbo (Field Hockey, Women's Basketball)
Laura Profumo (Women's Diving)
Kurt Schumacher (Football)
Artie Wolfe (Men's Swimming)

Class of 2006
Kevin Akins (Men's Track and Field)
Adam DiSabato (Wrestling)
Alex Eckelman (Baseball)
Eddie George (Football)
Kate Hedman (Women's Swimming)
Annette Kraml (Rifle)
Donica Merriman (Women's Track and Field)
Ron Nischwitz (Baseball)
Ted Provost (Football)
Kip Simons (Men's Gymnastics)
Patricia Szelle (Fencing)
Lindsey Vagedes (Women's Gymnastics)

Class of 2007
Kristy Dascoli (Women's Tennis)
Andy Dumpis (Men's Volleyball)
Ivan Gilbert (Football)
Marv Homan (Administrator)
Pete Johnson (Football)
Yelena Kalkina (Fencing)
Conny Kirsch (Rowing)
Susan Mallery (Women's Track and Field and Cross Country)
Anna Smith (Softball)

Class of 2008
Drew Durbin (Men's Gymnastics)
John Edwards (Baseball)
Bobby Hoying (Football)
Krista Keir (Women's Track and Field)
Fred Keller (Men's Lacrosse)
Amy Langhals (Women's Golf)
Maxi Meissner (Rowing)
Megan Mirick (Women's Lacrosse)
Carolina Moraes (Synchronized Swimming)
Isabela Moraes (Synchronized Swimming)
Bob Todd (Baseball Coach)
Jeff Uhlenhake (Football)

Class of 2009
Neal Colzie (Football)
Karla Fiserova (Rowing)
Robert Gary (Men's Cross Country and Track & Field)
Allison Hanna (Women's Golf)
Bob Hopper (Men's Swimming)
Vanessa Immordino (Field Hockey)
Andy Katzenmoyer (Football)
Emma Laaksonen (Women's Hockey)
Dick LeBeau (Football)
Jim Montrella (Women's Swimming Coach)
Michael Redd (Men's Basketball)
Pandel Savic (Football)

More Headlines

M. Volleyball

🏆 Men's Volleyball White House Visit

11/17/2017

W. Ice Hockey

No. 5 Buckeyes Top the Beavers 5-4

11/18/2017

W. Basketball

No. 9 Buckeyes Run Past Quinnipiac 95-63

11/18/2017

W. Volleyball

Ohio State Swept by Iowa

11/18/2017