Women's Rowing

2009 Ohio State Rowing Roster

NameCl.Ht.Hometown (Previous School)
Ingrid Aasaaren 5-8So.Oslo, Norway (Berg Videregaende skole)
Michaela Aitken 5-3Fr.Concord, N.H. (Concord)
Erika Benford 5-3So.Dublin, Ohio (Dublin Scioto)
Johnna Burns 5-10Jr.Napoleon, Ohio (Napoleon)
Katie Burwell 5-8So.Solon, Ohio (Solon)
Alicia Caldwell 5-11Jr.Hannibal, Ohio (River)
Courtney Chicoine 5-2Fr.Westerville, Ohio (Westerville North)
Peta-Leigh Dakyns 5-11Sr.Johannesburg, South Africa (St. Mary's School for Girls)
Ulrike Denker 5-8Fr.Essen, Germany (Helmholtz Gymnasium)
Kristin DiJosie 5-3So.Absecon, N.J. (Holy Spirit)
Farrah Edwards 5-8Jr.Cincinnati, Ohio (Country Day)
Anniken Ellingsen 5-7So.Oslo, Norway (Berg Vgs)
Danielle Ewart 5-6So.Upper Arlington, Ohio (Upper Arlington)
Katie Flarida 5-9Jr.Lima, Ohio (Shawnee)
Nora Franzen 6-1Jr.Bad Honnef, Germany (Wassersportverein Bad Honnef)
Kyla Ferguson 5-9Jr.Valencia, Pa. (Mars Area)
Samantha Getz 5-3So.Lakewood, Ohio (Lakewood)
Jenni Gill 5-2Fr.Upper Arlington, Ohio (Upper Arlington)
Charlott Goldstein 5-10Jr.Berlin, Germany (Brc Agir)
Bethany Harris 5-9Jr.New London, Ohio (New London)
Ellen Heister 5-10Fr.Farmington, Conn. (Miss Porter's School)
Carolin Helmholz 5-8So.Magdeburg, Germany (Sportgymnasium Magdeburg)
Rosie Henderson 5-10So.Bedfordshire, United Kingdom (Sharnbrook)
Susanne Herbrand 5-11Sr.Magdeburg, Germany (Ruderclub Magdeburg)
Anna Kipphardt 5-10Fr.(Theodor-Heuss-Gymnasium)
Lauren Lederer 5-6Sr.Bay Village, Ohio (Bay Village)
Debra Leitch 5-8Jr.Rocky River, Ohio (Rocky River)
Caroline McPherson 5-9So.Edinburgh, United Kingdom (George Watsons)
Mandy Merritt 5-8Jr.Lucasville, Ohio (Valley)
Jill Mohr 5-10So.Mentor, Ohio (Lake Catholic)
Ally Morlock 5-10Fr.Waterville, Ohio (Anthony Wayne)
Mackenzie Pecor 5-4Jr.Clondale, Wis. (Nicolet)
Tess Prescott 5-11Jr.Naples, Fla. (Naples)
Katie Rasfeld 5-10Jr.Cincinnati, Ohio (McNicholas)
Sara Reardon 5-11Jr.Sylvania, Ohio (Northview)
Cleonice Renzetti 5-8So.Rome, Italy (C.C. Roma)
Elena Reynolds 5-2So.Arvada, Colo. (North Allegheny)
Claudia Schiwy 5-6Fr.Stralsund, Germany (Hansa-Gymnasium Stralsund)
Erin Shropshire 6-0Jr.Cincinnati, Ohio (McNicholas)
Melissa Sillanpaa 5-8So.Perry, Ohio (Perry)
Regina Steigerwald 5-2So.Glenshaw, Pa. (Oakland Catholic)
Alissa Sullivan 5-7Jr.Tippecanoe, Ohio (Indian Valley)
Kate Sweeney 5-8So.Pittsburgh, Pa. (Oakland Catholic)
Lindsey Titus 5-10So.Clayton, Ohio (Northmont)
Zuzanna Trzcinska 5-10Sr.Ilawa, Poland (Liceum Ogolnoksztalcace W Ilawie)
Sara Wallace 5-11Jr.Lebanon, Ohio (Lebanon)
Claudia Wurzel 5-11Jr.Como, Italy (Canottieri Lario)
Shop for OSU Gear
buckeye vision suscribe log in Buckeye Vision
divider line