Buckeyes in Brazil

NameCountrySport
Aina Cid CentrellesSpainRowing (Women's Pair)
Tervel DlagnevUnited StatesWrestling
Nate EbnerUnited StatesRugby Sevens
Eileen GrenchPanamaFencing (Women's Sabre)
Michael HartfieldUnited StatesTrack & Field (Long Jump)
Eleanor HarveyCanadaFencing (Foil)
Misha KoudinovNew ZealandMen's Gymnastics
Ilse PaulisNetherlandsRowing (Women's Lightweight Double)
Nichelle PrinceCanadaWomen's Soccer
Jason PryorUnited StatesFencing (Epee)
Lou RosselliUnited StatesWrestling (Coach)
Elodie Ravera-ScaramozzinoFranceRowing (Women's Double Sculls)
Mona ShaitoLebanonFencing (Foil)
Kyle SnyderUnited StatesWrestling
Dustin TynesBahamasSwimming (Breaststroke)
Michelle WilliamsCanadaSwimming (Freestyle)

 

Aina Cid Centelles


Spain
Rowing (Women's Pair)
Cid Centelles Qualifies for Rio Olympics

Date: Time: Watch:
Mon. Aug 8 11:50 a.m. ET Heats
Tue. Aug 9 TBA Repechages
Thu. Aug 10 TBA Semifinals
Sat. Aug 12 TBA Finals

 

Tervel Dlagnev


United States
Wrestling (125 kg)

Date: Time: Watch:
Sat. Aug 20 9 a.m. ET Eliminations
Sat. Aug 20 TBA Repechages & Medal Matches

 

Nate Ebner


United States
Rugby Sevens
USA Rugby: Get to Know Nate Ebner

Date: Time: Watch:
Tue. Aug 9 Noon ET USA vs. Argentina
Tue. Aug 9 5 p.m. ET USA vs. Brazil
Wed. Aug 10 12:30 p.m. ET USA vs. Fiji
Wed. Aug 10 TBA Quarterfinals
Thu. Aug 11 TBA Semifinals
Thu. Aug 11 TBA Medal Matches

 

Eileen Grench


Panama
Fencing (Women's Foil)

Date: Time: Watch:
Mon. Aug 8 Noon ET Rounds of 64, 32

 

Michael Hartfield


United States
Track & Field (Long Jump)
Hartfield replaces Dendy in U.S. long jump for Rio

Date: Time: Watch:
Fri. Aug 12 7:20 p.m. ET Qualifiers
Sat. Aug 13 TBA Finals

 

Eleanor Harvey


Canada
Fencing (Foil)
Rio Bound! Eleanor Harvey qualifies for 2016 Olympics

Date: Time: Watch:
Wed. Aug 10 8:35 a.m. ET Rounds of 32, 16, QF
Wed. Aug 10 TBA Semifinals and Medal Rounds

 

Misha Koudinov


New Zealand
Gymnastics
Former Buckeye Misha Koudinov Headed to Rio Olympics

Date: Time: Watch:
Sat. Aug 6 1:30 p.m. ET Qualifications

 

Ilse Paulis


Netherlands
Rowing (Women's Lightweight Double)
Dutch take gold in women's lightweight double sculls

Date: Time: Watch:
Mon. Aug 8 10:20 a.m. ET Heats
Tue. Aug 9 TBA Repechages
Thu. Aug 10 TBA Semifinals
Sat. Aug 12 TBA Finals

 

Nichelle Prince


Canada
Women's Soccer
Nichelle Prince Named to Canadian Olympic Roster

Date: Time: Watch:
Wed. Aug 3 2 p.m. ET Canada vs. Australia
Sat. Aug 6 2 p.m. ET Canada vs. Zimbabwe
Tue. Aug 9 3 p.m. ET Canada vs. Germany

 

Jason Pryor


United States
Fencing (Epee)
Rio Bound! Pryor Qualifies for 2016 Olympics

Date: Time: Watch:
Tue. Aug 9 9:45 a.m. ET Rounds of 32, 16, QF
Tue. Aug 9 TBA Semifinals and Medal Rounds

 

Elodie Ravera-Scaramozzino


France
Rowing (Women's Double Sculls)
Ravera-Scaramozzino Qualifies for Rio Olympics

Date: Time: Watch:
Sat. Aug 6 10 a.m. ET Heats
Tue. Aug 9 TBA Semifinals
Wed. Aug 10 TBA Finals

 

Mona Shaito


Lebanon
Fencing (Foil)
Rio Bound! Shaito Qualifies for 2016 Olympics

Date: Time: Watch:
Wed. Aug 10 9:25 a.m. ET Rounds of 32, 16, QF
Wed. Aug 10 TBA Semifinals and Medal Rounds

 

Kyle Snyder


United States
Wrestling (97 kg / 213 lb)
Kyle Snyder Punches Ticket to 2016 Summer Olympics

Date: Time: Watch:
Sun. Aug 21 TBA Eliminations
Sun. Aug 21 TBA Repechages and Medals

 

Dustin Tynes


Bahamas
Swimming (Breaststroke)
Tynes Punches Ticket to 2016 Summer Olympics in Rio

Date: Time: Watch:
Sat. Aug 6 2:07 p.m. ET 100m Breaststroke Heats

 

Michelle Williams


Canada
Swimming (Freestyle)
Canada wins bronze in women's 4x100m freestyle relay

Date: Time: Watch:
Fri. Aug 12 12:35 p.m. ET 50m Freestyle Heats
Fri. Aug 12 TBA 50m Freestyle Semis
Sat. Aug 13 TBA 50m Freestyle Finals

 

Lou Rosselli


United States
Wrestling (Coach)
Rosselli Named to USA Wrestling Olympic Coaching Staff

More Headlines

General Release

My Gameday: Army Golden Knights

9/20/2017

General Release

This Is Game Week: Ohio State vs. UNLV

9/20/2017

General Release

👀📷 You in #TheShoe: Army 🏈

9/20/2017