Ohio State Points of Pride

 

 

3 CoSIDA Academic All-Americans

  • Jacoby Boren - Football
  • Jack Willoughby - Football
  • Christy Blough - Men's Volleyball

5 CoSIDA Academic All-District Selections

  • Liam Doyle - Men's Soccer
  • Jacoby Boren - Football
  • Jack Willoughby - Football
  • Christy Blough - Men's Volleyball
  • Emeric Quade - Men's Gymnastics

Academic All-Big Ten

  • 350 Total - Big Ten record
  • 72 Fall
  • 91 Winter - Ohio State record
  • 187 Spring
  • Ohio State is the only school to top 300 honorees each of the last five years

Record 561 Ohio State Scholar Athletes

Big Ten Medal of Honor

  • Jacoby Boren - Football
  • Catherine Shields - Rowing

185 Graduates (Fall/Spring)

NCAA Academic Performance Rate

  • Women's Cross Country and Women's Tennis were both honored with public recognition awards by the NCAA.
  • The award is given to teams scoring in the Top 10 percent in each sport based on their most recent multi-year Academic Progress Rate (APR).
  • The women's tennis team earned the award for the seventh straight year and women's cross country was recognized for the seventh time in the last 11 years.

1 Lowes Senior CLASS Award Winner

  • Zach Mason - Men's Soccer

Olympians

  • Wrestling - Kyle Snyder, USA (Junior in 2016-17)
  • Fencing - Eleanor Harvey, Canada (Senior in 2016-17)
  • Rowing - Aina Cid I Centelles, Spain (Senior in 2016-17)
  • Men's Gymnastics - Misha Koudinov, New Zealand (Graduated in 2015)
  • Fencing - Jason Pryor, USA (Graduated in 2009)
  • Rowing - Ilse Paulis, Netherlands (last competed in 2012)
  • Rowing - Elodie Ravera-Scaramozzino, France (last competed in 2014)
  • Fencing - Mona Shaito, Lebanon (completed eligibility in 2016)
  • Men's Swimming - Dustin Tynes, Bahamas (Junior in 2016-17)
  • Women's Swimming - Michelle Williams, Canada (Graduated in 2014)

2 Team National Champions

  • Pistol
  • Men's Volleyball

11 Individual National Champions

  • Irina Andrianova - Pistol, Women's Aggregate
  • Myles Martin - Wrestling, 174 lbs
  • Kyle Snyder - Wrestling, 285 lbs.
  • Emma Baranski - Synchronized Swimming, Solo Routine
  • Elizabeth Davidson - Synchronized Swimming, A Figures
  • Stephanie Thielemann - Synchronized Swimming, B Figures
  • Colin Zeng - Men's Diving, Platform
  • Eleanor Harvey - Fencing, Women's Foil
  • Maximilien Chastanet - Fencing, Men's Foil
  • Alex Johnson - Men's Gymnastics, High Bar
  • First Varsity Eight, Rowing (Rachel Engel, Alice Riley, Anna Ralph, Cassandra Johnson, Anne Dietrich, Stephanie Williams, Catherine Shields, Sarah Davis and Sarah Asad)

151 All-Americans

Ohio State Athletes of the Year

  • Catherine Shields - Rowing
  • Kyle Snyder - Wrestling

1 National Athlete of the Year

  • Nicolas Szerszen - Men's Volleyball (AVCA)

2 Major Award Winners

  • Ezekiel Elliott - Chicago Tribune Big Ten MVP, Silver Football Trophy
  • Mikael Torpegaard - ITA Tennis National Player to Watch

2 National Coaches of the Year

  • Ryan Tanoue - NRA Coach of the Year
  • Pete Hanson - AVCA Coach of the Year

8 Conference Regular-Season Team Championships

  • Men's Soccer - Big Ten
  • Fencing - Midwest Fencing Conference
  • Women's Golf - Big Ten Co-Champion
  • Men's Gymnastics - Big Ten
  • Men's Tennis - Big Ten
  • Women's Tennis - Big Ten
  • Men's Volleyball - Midwestern Intercollegiate Volleyball Association
  • Rowing - Big Ten

4 Conference Tournament Team Championships

  • Men's Volleyball - Midwestern Intercollegiate Volleyball Association
  • Baseball - Big Ten
  • Men's Tennis - Big Ten
  • Women's Tennis - Big Ten

32 Individual Conference Champions

  • Stas Sudilovsky - Fencing, Men's Foil
  • Frederick Koch - Fencing, Men's Sabre
  • Lewis Weiss - Fencing, Men's Epee
  • Eleanor Harvey - Fencing, Women's Foil
  • Colin Zeng - Men's Diving, One-Meter Dive
  • Colin Zeng - Men's Diving, Platform Dive
  • Matt McHugh - Men's Swimming, 100 Butterfly
  • Matt McHugh - Men's Swimming, 100 Backstroke
  • Liz Li, Annie Jongekrijg, Rachael Dzierzak, Macie McNichols - Women's Swimming, 200 Freestyle Relay
  • Liz Li - Women's Swimming, 50 Freestyle
  • Lindsey Clary - Women's Swimming, 400 IM
  • Liz Li - Women's Swimming, 100 Butterfly
  • Lindsey Clary - Women's Swimming, 1650 Freestyle
  • Liz Li - Women's Swimming, 100 Freestyle
  • J.C. Murasky - Men's Indoor Track & Field, Shot Put
  • Nick Gray - Men's Indoor Track & Field, 200-Meter Dash
  • Nick Gray, Antonio Blanks, Jerry Jackson, Champ Page - Men's Indoor Track & Field, 4x400 Meter Relay
  • Nathan Tomasello - Wrestling, 125 lbs
  • Kyle Snyder - Wrestling, 285 lbs
  • Sean Melton - Men's Gymnastics, All-Around
  • Sean Melton - Men's Gymnastics, Parallel Bars
  • Sean Melton - Men's Gymnastics, Floor Exercise
  • Alec Yoder - Men's Gymnastics, Pommel Horse
  • First Varsity Eight - Rowing (Alice Riley, Rachel Engel, Cassandra Johnson, Anna Ralph, Stephanie Williams, Annie Jachthuber, Sarah Davis, Catherine Shields, Sarah Asad)
  • Second Varsity Eight - Rowing (Allyson Baker, Morgan Hummel, MaryClare Stannard, Bridget Verdeyen, Dandra Dinter, Anne Dietrich, Sarah Peffley, Ida Kruse, Kylie Soltis)
  • First Varsity Four - Rowing (Catherine McNutt, Bridget Schodorf, Hanna Gottschalk, Kaylee Koker, Maggie Creely)
  • Third Varsity Four - Rowing (Laura Monteso Esmel, Kimberleigh Warriner, Chelsea Harpool, Stephanie Gase, Jaz Fonseca Folden)
  • J.C. Murasky - Men's Outdoor Track & Field, Shot Put
  • Nick Gray - Men's Outdoor Track & Field, 100 Meter Dash
  • Nick Gray - Men's Outdoor Track & Field, 200-Meter Dash
  • SoSo Walker - Women's Outdoor Track & Field, 400-Meter Dash
  • Alexis Franklin - Women's Outdoor Track & Field, 400-Meter Hurdles

12 Conference Players of the Year

  • Ezekiel Elliott - Football, Big Ten Graham-George Offensive Player of the Year
  • Ezekiel Elliott - Football, Big Ten Ameche-Dayne Running Back of the Year
  • Joey Bosa - Football, Big Ten Smith-Brown Defensive Lineman of the Year
  • Taylor Decker - Football, Big Ten Rimington-Pace Offensive Lineman of the Year
  • Colin Zeng - Men's Diving, Big Ten Diver of the Year
  • Liam Doyle - Men's Soccer, Defensive Player of the Year
  • Chris Froschauer - Men's Soccer, Goalkeeper of the Year
  • Mikael Torpegaard - Men's Tennis, Big Ten Athlete of the Year
  • Nicolas Szerszen - Men's Volleyball, MIVA Player of the Year
  • Robby Haus - Men's Lacrosse, Big Ten Defensive Player of the Year
  • Jake Withers - Men's Lacrosse, Big Ten Specialist of the Year
  • Catherine Shields - Rowing, Big Ten Co-Athlete of the Year
  • Francesca Di Lorenzo - Women's Tennis, Big Ten Player of the Year

3 Conference Freshman of the Year

  • Alec Yoder - Men's Gymnastics
  • Hugo Di Feo - Men's Tennis
  • Francesca Di Lorenzo - Women's Tennis

6 Conference Coaches of the Year

  • Justin Sochor - Big Ten Co-Diving Coach
  • Vladimir Nazlymov - Midwest Fencing Varsity Coach
  • Rustam Sharipov - Big Ten Men's Gymnastics
  • Ty Tucker - Big Ten Men's Tennis
  • Pete Hanson - Midwestern Intercollegiate Volleyball Association
  • Melissa Schaub - Big Ten Women's Tennis

78 First Team All-Conference Recipients

41 Second Team All-Conference Recipients

3 Third Team All-Conference Recipients

15 Honorable Mention All Conference Recipients

7 All-Freshman Team Recipients

13 Conference All-Tournament Team Recipients

3 Conference Tournament MVPs

20 National Players of the Week

6 Conference Coaches of the Year

9 Regional/Sectional Champions

  • Emma Baranski - Synchronized Swimming, Solo Routine
  • Emma Baranski & Monica Velazquez-Stiak, Synchronized Swimming, Duet Routine
  • Morgan Boneberg, Lorraine Hack & Alyssa Hoying - Synchronized Swimming, Trio Routine
  • Scarlet Team - Synchronized Swimming, Team Routine
  • Monica Velazquez-Stiak - Synchronized Swimming, A Figures
  • Stephanie Thielemann - Synchronized Swimming, B Figures
  • Herkko Pollanen - Men's Tennis, ITA Midwest Regional Singles
  • Miho Kowase & Anna Sanford - Women's Tennis ITA Midwest Regional Doubles
  • Tee-k Kelly - Men's Golf, NCAA Kohler Regional Individual Title

12 First Team All-Regional/District Selections

4 Second Team All-Regional/District Selections

1 Third Team All-Regional/District Selections

1 Regional Coach of the Year

  • Melissa Schaub - Women's Tennis

2 Regional Freshmen of the Year

  • Martin Joyce - Men's Tennis
  • Francesca Di Lorenzo - Women's Tennis

Bucks Go Pro

  • The Ohio State Department of Athletics hosted the Bucks Go Pro program for the fourth year in a row, welcoming 38 student-athletes from 19 sports as interns within the athletics department and on campus throughout the summer.
  • The program strives to provide student-athletes valuable working experience on a campus while assisting them in their desired career paths.

Soles4Souls

  • Two groups of student-athletes will travel this summer to participate in the Soles 4 Souls program. Eleven traveled to Jamaica in May, with a group of 13 slated to go to Bolivia in August.
  • The groups will serve in the local communities and deliver shoes to those in need.