Athletics News

Buckeyes Top Big Ten with 74 Distinguished Scholars

July 10, 2013

b1gscholars

COLUMBUS, Ohio - Ohio State placed a conference-high 74 student-athletes representing 28 sports on the 2013 Big Ten Distinguished Scholars list, released Wednesday by the Big Ten Conference. Student-athletes on the list must be letterwinners in at least their second year at their school and earn a minimum grade-point average of 3.7 or higher for the previous academic year. A total of 637 Big Ten athletes from 38 sports were recognized.

The Buckeyes women’s swimming and diving program led the way with eight honorees, followed by field hockey, men’s volleyball and men’s swimming and diving with five apiece. Nine Buckeyes posted perfect 4.0 grade-point averages over the year – Derek Blevins (track & field), Aaron Craft (basketball), Adam Homan (football), Randy Languis (wrestling), Michael Newberger (gymnastics), Melissa Rennie (softball), Max Stearns (fencing), Gavin Trebilcock (swimming & diving) and Tim Wetzel (baseball).

Craft, the 2013 Academic All-America of the Year in men’s basketball, is the one of two conference players in the sport to be named a distinguished scholar for the year, while Homan is one of three Big Ten football players to earn a 4.0 GPA. Ohio State and Penn State are the only schools to have distinguished scholars in both football and men’s basketball.

For the 2012-13 academic year, 511 Buckeyes were named Ohio State Scholar-Athletes and 227 earned Academic All-Big Ten selections.

OHIO STATE DISTINGUISHED SCHOLARS

NAME, SPORT

YR MAJOR HOMETOWN
Tim Wetzel, Baseball Jr. Nutrition Mayfield, Ohio
Aaron Craft, Men’s Basketball Jr. Nutrition Findlay, Ohio
Martina Ellerbe, Women’s Basketball Jr. Communications Teaneck, N.J.
Amy Scullion, Women’s Basketball Jr. Nutrition Salem, Ohio
Michael Brajdic, Men’s Cross Country So. Finance Bay Village, Ohio
Mallory Kreider, Women’s Cross Country Jr. Human Development & Family Science Kingsville, Ohio
Janel Olberding, Women’s Cross Country So. Nursing Ft. Loramie, Ohio
Michelle Thomas, Women’s Cross Country So. Human Development & Family Science Cincinnati, Ohio
Samuel Hardwicke-Brown, Men’s Fencing Jr. Fashion And Retail Studies Edmonton, Alberta
Andrew McDonald, Men’s Fencing Jr. Marketing Cincinnati, Ohio
Max Stearns, Men’s Fencing Sr. Political Science Winnipeg, Manitoba
Tasha Domashovetz, Women’s Fencing Sr. Psychology Park Ridge, Ill.
Caroline Piasecka, Women’s Fencing Jr. International Business Administration Oslo, Norway
Danica Deckard, Field Hockey Sr. Sport & Leisure Studies Selinsgrove, Pa.
Nora Murer, Field Hockey Jr. Marketing Luzern, Switzerland
Laura Napolitano, Field Hockey Sr. Political Science Cincinnati, Ohio
Sydney Stype, Field Hockey So. Sport Industry Upper Arlington, Ohio
Maria Swartz, Field Hockey Jr. Exercise Science Education Columbus, Ohio
Ben Buchanan, Football Gr. Sports Management Westerville, Ohio
Bryce Haynes, Football So. Biology Cumming, Ga.
Adam Homan, Football Sr. Exercise Science Education Coldwater, Ohio
Cory Barnes, Men’s Gymnastics So. Political Science Hilliard, Ohio
Michael Newburger, Men’s Gymnastics Sr. Physics Austin, Texas
Victoria Aepli, Women’s Gymnastics Jr. Hospitality Management Dublin, Ohio
Sarah Grady, Women’s Gymnastics So. Biology The Woodlands, Texas
Aly Marohn, Women’s Gymnastics Sr. Criminology Langley, British Columbia
Brandon Martell, Men’s Ice Hockey Sr. Biology Elk River, Minn.
Becky Allis, Women’s Ice Hockey Jr. Exercise Science Education West Olive, Mich.
Taylor Kuehl, Women’s Ice Hockey So. Communications Minnetrista, Minn.
Kari Schmitt, Women’s Ice Hockey So. Business Administration Canton, Mich.
Mintu Tuominen, Women’s Ice Hockey Sr. Human Nutrition Espoo, Finland
Mark Crawford, Men’s Lacrosse Sr. Special Education Columbus, Ohio
Kevin Mack, Men’s Lacrosse Sr. Physical Education Dublin, Ohio
Tayler Kuzma, Women’s Lacrosse Jr. Sport & Leisure Studies Bel Air, Md.
Jennifer Porretto, Women’s Lacrosse So. Sport Industry Smithtown, N.Y.
Maxwell Snyderman, Men’s Rifle & Pistol Gr. Integrated Mathematics/Teaching Milford, Ohio
Aaron Tourigny, Men’s Rifle & Pistol Jr. Political Science Fitchburg, Mass.
Rachael Mullaney, Women’s Rifle & Pistol So. Environmental Engineering West Mansfield, Ohio
Julie Dick, Women’s Rowing Sr. Political Science Whitehouse, Ohio
Allison Elber, Women’s Rowing Sr. Psychology Brunswick, Ohio
Eelkje Miedema, Women’s Rowing Jr. Animal Sciences Circleville, Ohio
Amanda Poll, Women’s Rowing So. Human Development & Family Science New Albany, Ohio
Alex Ivanov, Men’s Soccer So. Electrical And Computer Engineering Strongsville, Ohio
Samantha Lewis, Women’s Soccer Jr. Biomedical Engineering Colorado Springs, Colo.
Kendyl Reed, Women’s Soccer Sr. Accounting Worthington, Ohio
Megan Scoliere, Women’s Soccer So. Middle Childhood Education Dublin, Ohio
Brittany Mills, Softball Sr. Economics Floyds Knobs, Ind.
Melissa Rennie, Softball Jr. Finance Wellington, Ohio
Andrew Braun, Men’s Swimming & Diving So. Biology Louisville, Ky.
Michael Gallagher, Men’s Swimming & Diving Jr. Biology Sandusky, Ohio
Connor McDonald, Men’s Swimming & Diving So. Allied Medical Professions Lake Oswego, Ore.
Andrew Slater, Men’s Swimming & Diving Sr. Biochemistry Lancaster, Ohio
Gavin Trebilcock, Men’s Swimming & Diving So. Finance Canfield, Ohio
Emily Creran, Women’s Swimming & Diving Sr. Exercise Science Education Haddonfield, N.J.
Mary Cruzan, Women’s Swimming & Diving Jr. Anthropology Beaverton, Ore.
Kristyn Fulcher, Women’s Swimming & Diving Jr. Human Nutrition Upper Arlington, Ohio
Lauren Massey, Women’s Swimming & Diving Sr. Biology Indianapolis, Ind.
Kelsey Moran, Women’s Swimming & Diving Sr. Psychology Lakewood, Ohio
Alex Norris, Women’s Swimming & Diving Jr. Exercise Science Education Cincinnati, Ohio
Angela Severn, Women’s Swimming & Diving Sr. Exercise Science Education Harleysville, Pa.
Michelle Williams, Women’s Swimming & Diving Jr. Exercise Science Education Toronto, Ontario
Chelsea Aton, Women’s Synchronized Swimming Jr. Actuarial Science Noblesville, Ind.
Heidi Liou, Women’s Synchronized Swimming So. Fashion & Retail Studies Chandler, Ariz.
Kara Cecil, Women’s Tennis Sr. Sport & Leisure Studies Plant City, Fla.
Derek Blevins, Men’s Track & Field Sr. Sport & Leisure Studies Raytown, Mo.
Brady Gelvin, Men’s Track & Field So. Nutrition Norwalk, Ohio
Korbin Smith, Men’s Track & Field Sr. Health Sciences Delta, Ohio
Nick Gibson, Men’s Volleyball Sr. Health Info Management & Systems Shorewood, Wis.
Peter Heinen, Men’s Volleyball Jr. Actuarial Science Wauwatosa, Wis.
Michael Henchy, Men’s Volleyball So. Consumer & Family Financial Services Ventura, Calif.
Derek Kue, Men’s Volleyball Sr. Exercise Science Loveland, Ohio
John Thol, Men’s Volleyball Sr. Mechanical Engineering Hilliard, Ohio
Randy Languis, Wrestling Jr. Materials Science & Engineering Dublin, Ohio
C.J. Magrum, Wrestling Sr. Communications Oak Harbor, Ohio

BOLD - 4.0 GPA

Shop for OSU Gear
buckeye vision suscribe log in Buckeye Vision
divider line